Halk Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Halk Eğitim Merkezi Kursları Hem İletişim Bilgileri

Kalfalık Belgesi Denklik İşlemleri

Kalfalık Belgesi Denklik İşlemleri

Kalfalık Belgesi Denklik İşlemleri

Kalfalık Belgesi Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır. Kimler Denklik Yolu İle Kalfalık Belgesi Alabilir. Sınavla Ve Doğrudan Belge Nasıl Alınır. Kalfalık Sınavı İçin Nereye Başvurulur. Mesleklerinde 18 Yaşından Sonra Beş Yıl Çalışmış Olanlar Başvuruları Sonrası İlk Yapılacak Kalfalık Sınavına Alınırlar. Kalfalık Sınavında Başarılı Olanlar Bir Sonraki Sınav Döneminde Ustalık Sınavına Katılabilirler.

Kalfalık Belgesi Türkiye Genelindeki Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Verilir.

Denklik Yoluyla Kafalık (Sınavlı) Belgesini Aşağıdaki Şartları Taşıyanlar Başvuruda Bulunabilir

22 Yaşının Tamamlamış Olanlar

Zorunlu İlköğretim Yada Ortaokul Veya İmam Hatip Ortaokulu Mezunu Olanlar

Sınav Döneminden En Az 1 Ay Önce Mesleki Eğitim Merkezine Başvuru Yapmış Olanlar

Belge Almak İstediği Mesleğinde Çalıştığını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hizmet Belgesi İle Belgelemek (İşyeri Unvan Listesi Ve Pirim Dökümlü) Yada BAĞKUR Hizmet Belgesi Ve Vergi Dairesi Onaylı Vergi Mükellefiyet Belgesi. (Hizmet Süreleri Arasında Fark Olması Durumunda BAĞKUR Süresi Dikkate Alınır)

3. Seviye Yaygın Eğitim Kurumlarından Alınmış Alanında Kurs Bitirme Belgesi Olanlar (Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Halk Eğitim Merkezleri, Belediyeler Tarafından Yada Özel Kurumlardan Alınmış Belgeler)

Mesleki Ve Teknik Eğitim Veren Örgün Ve Yaygın Eğitim Okul Ve Kurumları İle 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa Göre Açılmış Kurumlardan Yada Yurt Dışından Alınmış Olan Belgeler

Mahkumiyet Süresince Yada Fiili Askerlik Süresinde Alınmış Olan Mesleki Eğitime Dair Belgeler

Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK Sahibi Kişiler, Kalfalık Ve Ustalık Belgesinin İçerdiği Kazanımların MYK Belgesinin İçerdiği Kazanımlardan Fazla Olması Durumunda Yalnızca Eksik Öğrenme Kazanımlarından Kalfalık Ve Ustalık Sınavlarına Alınırlar.

Doğrudan Kalfalık (Sınavsız) Belgesi

Yurtdışı Mesleki Eğitim Kurumlarından, Kalfalık, Yada Bunlara Eş Değer Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlar Doğrudan Kalfalık / Ustalık Belgesi Alabilir.

Meslek Odaları İle Bakanlığın İşbirliğinde Verilmiş Olan Belgelerle Belgeyi Veren Odadan Alınacak Resmi Yazı İle Doğrudan Kalfalık / Ustalık Belgesi Alınabilir.

19 Mayıs 1986 Yılından Önceki Dönemlerde Çıraklık Okulu Diploması Bulananlar Doğrudan Kalfalık Belgesi Alabilir.

Doğrudan Kalfalık Başvuruları Ek-4 Belgesi İle, Sınavlı Olarak Belge Başvuruları İse Ek-1 Belgesi İle Yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. adnan dedi ki:

    1996 yılında ceza evinde açıktan ortaokul diploması aldım.aynı dönem içersin,de halk eğitim akşam sanat okuluna giderek 352 saat elektirik pano kumanda eğitimi görerek çıraklık belgesi almaya hak kazandım.Şu anki konumum itibarı ile açık lise,yi bitirip ünüversite sınavlarına hazırlanıyorum.Kısmet olursa Elektirik teknikerliği okumak istiyorum.Mevcut çıraklık belgemin bu durumda bana bir artısı olurmu???Bir diğer sorumda 6.ay eğitim görerek almış olduğum çıraklık belgesi sigorta işe ilk giriş olarak kabul görülürmü.??? Şu anda kamu personeli olarak çalışmaktayım.Teşekkürler.

    1. Çıraklık Belgesi Üniversiteye Girişte Bir Artı Sağlamaz.
      Mevcut Durumda Çırak Olarak Çalışan Süre Emekliliğe Sayılmıyor.

BİR YORUM YAZ