Halk Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Halk Eğitim Merkezi Kursları Hem İletişim Bilgileri

Halk Eğitim Merkezi Nedir?

Halk Eğitim Merkezi Nedir?

Halk Eğitim Merkezi Nedir? Halk Eğitim Merkezleri Amaçları

Halk Eğitim Merkezi Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçları İle Yaygın Eğitimin Amaç Ve Fonksiyonlarını Gerçekleştirme İçin İl Ve İlçe Merkezleri İle Bucak Ve Köylere Kadar Hizmet Götüren Eğitim Kurumlarıdır.

Halk Okuma Odaları İle Eş Zamanlı Olarak Halka Bilgi, Beceri Kazandırmak, Davranış Geliştirmek Ve Halkın Toplumsal, Kültürel Ve Ekonomik Kalkınmasına Eğitim Yoluyla Rehberlik Eden Hizmetler Sunmuştur.

Halk Eğitim Merkezleri Bu Hizmetlerini Halka Ulaştırabilmek İçin Sosyal Ve Kültürel Kurslar İle Mesleki Ve Genel Bilgi Kursları Düzenleyen Yaygın Eğitim Kurumları Olmuştur.

27 Temmuz 1979 Tarihinde Yürürlüğe Konulan “Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği” İle Çalışma Disiplinleri Belirlenmiştir.

Halk Eğitim Merkezi Amaçları

• Vatandaşlara Atatürk Devrimlerinin Manasını Kavratmak, Cumhuriyet Esaslarını Ve Demokratik Yaşayışını Benimsetmek, Yurt Ölçüsünde Kökleştirmek, Demokratik Yaşayışın Temeli Olan Hür Disiplin, Karşılıklı Anlayış, Sevgi, Saygı Ve Hoş Görülük Duygularını Geliştirmek,

• Vatandaşlara Bilgi, Hüner Kazandırmak, Vatandaşların Bilgi Ve Hünerlerini, Davranış Ve Değer Hükümlerini Geliştirmek Ve İlerletmek Suretiyle Toplumum Sosyal, Kültürel Ve Ekonomik Kalkınmasına Eğitsel Yollarda Yardım Ve Kılavuzluk Etmek.

Halk Eğitim Merkezleri Her Yaşta, Eğitim, Gelir, Sosyal Statü Ve Kültürel Düzeyi Farklı Vatandaşlara İlgi, İstek, Yetenek Ve Beklentilerine Yönelik, Mesleki, Sosyal, Toplumsal, Ekonomik, Sportif Ve Kültürel Alanlarda Ücretsiz Kurs Düzenleyen, Yetişkin Eğitimlerinde En Kolay Erişim Sağlana Eğitim Kurumlarıdır.

Halk Eğitim Merkezlerinin Etki Alanını Genişletmek Ve Etkinliklerini Sistemli Olarak Yurt Genelinde Sürdürecek Bir Kuruluşla Yürütmek Üzere Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Olarak 29 Ağustos 1960 Tarihinde Halk Eğitim Genel Müdürlüğü Kurulmuştur.

Ülke Genelinde Yaygın Eğitim Alanında Dağınık Halde Sürdürülen Çalışmaların Tümünün Bir Merkezden Yürütülmesini Sağlamak Amacıyla 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanun Esas Alınarak Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı 1977 Yılında Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Kurulmuştur.

1739 Sayılı Milli Eğitim Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu Esas Alınarak 1978 Yılında Yeni Çıraklık Eğitim Genel Müdürlüğü Kurulmuştur.

Halk Eğitim Merkezleri Çırak Eğitimlerini Veren Meslek Edindirme Merkezleriyle Birlikte Bu Genel Müdürlüğünün Bünyesinde Hizmet Vermeye Devam Etmiştir. 13 Aralık 2983 Tarihli Ve 179 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat Görevleri Hakkında Kanun İle Çıraklık Eğitim Genel Müdürlüğü İle Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Kurulmuştur. Halk Eğitim Merkezleri Bu Genel Müdürlüğün Bünyesinde Hizmet Vermeye Devam Etmiştir.

Çıraklık Ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü 14 Eylül 2011 Tarihli Ve 652 Sayılı KHK İle 2011 Yılında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM) Olarak Yeniden Yapılandırılmıştır. Halk Eğitim Merkezleri Halen Bu Genel Müdürlük Bünyesinde Meslek Ve Genel Kurslarla Tüm Vatandaşlara Eğitim Hizmeti Sunmaktadır.

Halk Eğitim Merkezleri Faaliyetlerini İl, İlçe Ve Köyler Başta Olmak Üzere Eğitim Odalarında, Ceza Ve Islahevlerinde, Rehabilitasyon Gerektiren Hastanelerde, Gecekondu Bölgelerinde, Kamuya Ve Özel Kuruluşlara Ait İş Yerlerinde, Örgün Eğitim Kurumlarına Ait Binalarda Ve Bunların Dışında İhtiyaç Duyulan Diğer Yerlerde Gerçekleşmektedir.

Yaygın Eğitim Hizmetlerinden Yararlanmak İçin Belli Yaş Ve Eğitim Sınırı Yoktur. Ancak Uygulanacak Programın Özelliğine Gereği Yaş Ve Eğitim Seviyesi Aranabilmektedir.

Türkiye Genelinde 2020 Yılı İtibariyle 1010 Yaygın Eğitim Kurumu Hizmet Vermektedir. Türkiye Genelinde 990 Halk Eğitim Merkezi İle 20 Olgunlaşma Enstitüsü Hizmet Vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ